Grandchild 670/500 - Hiszpański wnuczek słynnego Fairchilda 670

Grandchild 670/500 - Hiszpański wnuczek słynnego Fairchilda 670

13 listopada 2023, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Heritage Audio
Dystrybucja: AUDIOTECH

Fairchild 670, czyli stereofoniczna wersja modelu 660, to jeden z tych klasycznych procesorów studyjnych, których wolnorynkowa cena osiąga dziś poziom równoważny z ceną całkiem niezłego samochodu. Nowego. I nic w tym dziwnego, albowiem Fairchild 670 wyprodukowany został w liczbie około 1.000 sztuk. Znalezienie dziś sprawnego, w pełni użytecznego egzemplarza nie jest łatwe, ale na pewno wiąże się z poważnym bólem portfela.

 

[img:1]

 

Tak czy owak, jest to optyczny, w pełni lampowy kompresor/limiter, co do którego panuje opinia – wyrażana przez wielu speców od nagrywania i masteringu – iż jak świat światem, nic lepszego w tej dziedzinie nie stworzono. Zawdzięcza to swej charakterystyce pracy, można powiedzieć jedwabistej, i zdolności do uszlachetnienia każdego nagrania, jakie przepuści się przez jego wnętrzności.

 

[img:2]

 

Nie powinien więc dziwić nas fakt, że jako klasyk tej rangi doczekał się co najmniej kilku klonów, zarówno w postaci fizycznej, jak i programowej, dających podobne rezultaty brzmieniowe, ale kosztujących ułamek tego, co pierwowzór. Hiszpańska firma Heritage Audio ma już w swoim dorobku takowy klon, stanowiący wyjątkowo pieczołowite odwzorowanie oryginału, Herchild 670 (a także monofonicznego wariantu 660), a ostatnio przedstawiła nowe wcielenie swej wersji Fairchilda 670, tym razem w formie modułu w standardzie 500, o nazwie Grandchild 670/500. Oryginał powinien być dumny z takiego wnuczka!

 

[img:3]

 

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to procesor jednokanałowy - szczególnie że model wyjściowy, Herchild 670, zawierał w sobie aż 22 lampy i 9 transformatorów! - ale to tylko pozory. Oczywiście w obudowie modułu 500 (nawet o podwójnej szerokości, jak w tym przypadku) trudne, a w zasadzie niemożliwe, byłoby upchnięcie tylu lamp, dlatego też zamiast 22 zastosowano 4 lampy 6BA6 NOS oraz trzy transformatory. Resztę układu zbudowano na skrupulatnie wyselekcjonowanych półprzewodnikach.

 

[img:4]

 

Podobnie jak oryginał, Grandchild 670/500 wyposażono m.in. w regulator INPUT GAIN o zakresie działania 20 dB oraz przełącznik 5 ustawień czasu ataku i powrotu. Potencjometry odpowiedzialne za ustawienia Ratio pozwalają regulować zarówno współczynnik kompresji, jak i kształt kolana, od łagodnego po bardzo twarde, wprowadzające procesor w tryb limitera. Dostępny jest również 3-pozycyjny filtr górnoprzepustowy Sidechain, zmniejszający wpływ niższych częstotliwości na pracę kompresora. Ponieważ Grandchild jest urządzeniem stereo, wartość głębokości redukcji poziomu mierzona jest sumarycznie dla obu kanałów.

 

 

Procesory dźwięku Procesory dynamiki

Gdzie kupić?

Heritage Audio Heritage Audio www.heritageaudio.net

Dystrybucja w Polsce:

AUDIOTECH

tel.: +48 (22) 648 29 35
tel.: +48 (22) 258 20 07
adres:
ul. Łagiewnicka 20 02-860 Warszawa

Sklepy muzyczne > Heritage Audio rozwiń listę sklepów

Studio

DirectOut i RME znów łączą siły
Więcej wiadomości