Linear 5 MK II - Nowinki nagłośnieniowe od HK Audio

Linear 5 MK II - Nowinki nagłośnieniowe od HK Audio

14 listopada 2023, 10:00
autor: Marek Korbecki
Producent: HK Audio
Dystrybucja: Lauda Central Europe

Linear 5 MK II to seria uniwersalnych, aktywnych zestawów nagłośnieniowych, oferowanych przez niemiecką firmę HK Audio. A skoro nazwa zawiera przyrostek MK II, nietrudno się domyślić, że to unowocześniona wersja serii Linear 5. W stosunku do poprzedniczki cechuje się większą mocą i mniejszą wagą modułów, bardziej kompaktowymi wymiarami, a na dodatek ich pracę MK II można optymalizować przy użyciu oprogramowania DSP Control.

 

[img:1]

 

Seria poszerzona została ostatnio o nową kolumnę średnio-wysokotonową 308 LTA o dalekim zasięgu, a także o kompaktowy, wysokowydajny subwoofer 118 Sub HPA. Otwierają one nowe obszary zastosowań i pozwalają skonfigurować system na miarę rosnących wymagań i potrzeb, dostarczając dźwięk o wysokiej jakości, z mocnym basem.

Linear 5 MK II 308 LTA to optymalne rozwiązanie do nagłaśniania zarówno dużych pomieszczeń, jak i otwartych przestrzeni. Model 308 LTA stanowi swego rodzaju wypełnienie luki pomiędzy klasycznym źródłem punktowym a systemem liniowym.

 

[img:2]

 

Zastosowany w LINEAR 5 MK II 308 LTA falowód Multicell Transformer (MCT) składa się z wielu małych tub o różnych rozmiarach i głębokościach. Niepożądane rezonanse są przesuwane powyżej użytecznego zakresu pracy, co minimalizuje poziom zniekształceń harmonicznych. W rezultacie moduły są w stanie generować znacznie większe ciśnienie akustyczne. Jednocześnie technologia MCT pozwala na analogowe sterowanie wiązką, a tym samym kształtowanie dyspersji w sposób asymetryczny.

 

[img:3]

 

Systemy złożone z modułów  Linear 5 MK II 308 LTA mogą pracować jako stojące na podłożu, podwieszane, a także w konfiguracjach mieszanych. Producent oferuje różnego rodzaju osprzęt montażowy.

Zintegrowane, pokładowe procesory DSP umożliwiają precyzyjne zestrojenie elementów systemu. Pozwala to na uzyskanie wyższego ciśnienia akustycznego bez zniekształceń, a przy tym na znaczne zmniejszenie ryzyka pojawienia się sprzężeń. Dostęp do presetów można uzyskać nie tylko ad hoc, bezpośrednio z poziomu panelu w obudowie głośnika, ale także - w przypadku większych konfiguracji systemu - za pośrednictwem połączenia Ethernet i oprogramowania DSP Control pracującego na komputerze Mac lub PC.

 

[img:4]

 

Dzięki przelotowym złączom PowerCon Link całe klastry można zasilać pojedynczymi przewodami, co upraszcza proces instalacji, a dostarczane w zestawie osłony przeciwdeszczowe chronią elektronikę modułów przed deszczem.

Jako najpotężniejszy subwoofer w serii, Sub HPA z 18-calowym głośnikiem i mocnym wzmacniaczem generuje znacznie więcej energii w zakresie niskich częstotliwości niż jakikolwiek inny model w tej serii. Pozwala to na wyjątkowo efektywną reprodukcję basu przy zachowaniu kompaktowych wymiarów subwoofera. Stanowi on więc nie tylko odpowiednie wsparcie dla modułów 308 LTA, ale także dla innych systemów HK Audio.

 

[img:5]

 

Podobnie jak moduły średnio-wysokotonowe, Sub HPA wyposażony jest w wydajny procesor DSP, którym można sterować zdalnie poprzez sieć, i który umożliwia daje możliwości precyzyjnego dostrojenia za pomocą bezpłatnego oprogramowania HK Audio DSP Control.

 

więcej: hkaudio.com
Subwoofery aktywne Pełnopasmowe aktywne Kolumny i głośniki

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > HK Audio rozwiń listę sklepów

Pro Audio

Ciekawe instalacje: System nagłośnienia Pałacu w Baranowicach
Więcej wiadomości