RELACJA: Szkolenia z technik pomiarowych NTi

RELACJA: Szkolenia z technik pomiarowych NTi

26 czerwca 2018, 13:00
Producent: NTi Audio AG

W dniach 19-20 czerwca, na zaproszenie dystrybutora, firmy Konsbud Audio, Warszawę odwiedził ze swoim programem szkoleniowym Berno Nigsch - manager NTi. Ściany JJW Studio nie pierwszy raz gościły zaproszonych przez Konsbud uczestników. Miejsce to zapewnia wszystko, co potrzebne do przeprowadzenia szkoleń, a doskonała organizacja ze strony dystrybutora zapewnia wysoką frekwencję na wszystkich organizowanych przez nich spotkaniach.

Założona w 2000 roku firma NTi czerpie z ponad czterdziestoletniego doświadczenia działu urządzeń pomiarowych marki Neutrik, z którego się wywodzi. Czyni to ją jedną z najbardziej doświadczonych i szanowanych marek w dziedzinie pomiarów audio. Produkty przez nią oferowane służą pełnemu spektrum pomiarów związanych z audio: od elektroakustyki przez pomiary hałasu, akustykę budowlaną, kontrolę jakości urządzeń audio po zastosowania w systemach koncertowych i ewakuacyjnych.

Podzielone na dwa dni szkolenie dotyczyło tym razem: pierwszego dnia, technik pomiarowych w zastosowaniach live, drugiego dnia natomiast w zastosowaniach instalacyjnych z naciskiem na DSO.

 

[img:1]

[img:3]

 

Wybrałem pierwszy dzień szkolenia ze względu na tematykę mi zdecydowanie najbliższą. Po krótkim wstępie Berno przeszedł do szczegółowego omówienia funkcjonalności podstawowych produktów przeznaczonych do pomiarów live: generatora/testera Minirator MR-PRO oraz miernika XL2-TA. Urządzenia te uzupełnione o akcesoria oraz mikrofony pomiarowe zarówno w 2 jak i 1 klasie dokładności, były dostępne dla nas w sporej ilości, dając każdemu możliwość sprawdzenia pomiarów własnoręcznie. Te dwa małe urządzenia we współpracy ze sobą pozwalają na wykonanie wszystkich podstawowych pomiarów potrzebnych dla konfiguracji i monitorowania pracy systemu audio. Szczególnie spodobały mi się funkcje testera w Miniratorze, pozwalające na łatwe znalezienie problemów w okablowaniu, ewentualnych pętli mas oraz dokładne pomiary poziomu zniekształceń THD+N generowanych przez nasze urządzenia.

Drugą funkcją, na którą zwróciłem szczególną uwagę, jest zaimplementowana w XL2-TA możliwość szybkiego odnalezienia wartości opóźnienia pomiędzy głośnikami. Zaznaczyć jednak muszę, że dla mnie system ten ma swoje ograniczenia, głównie ze względu na to, że jest to analizator jednokanałowy, nie dający możliwości pomiaru choćby odpowiedzi fazowej systemu, a rozdzielczość pomiaru RTA\FFT ograniczona jest do 1/3 oktawy. Dla wielu rozwiązań będzie to jednak wystarczające, a łatwość obsługi może wynagrodzić te ograniczenia.

 

[img:6]

[img:4]

 

Wiele dyskusji i pytań wywołało omówienie funkcji monitorowania poziomu dźwięku w trakcie koncertów. O ile Polska pod tym względem to cały czas trochę „Dziki Zachód (Wschód?)” O tyle u wszystkich naszych zachodnich sąsiadów obowiązują już jasne, choć inne w każdym kraju, normy. Ważne jest, że normy te mówią o poziomach dźwięku (szczytowych lub średnich) w najgłośniejszym miejscu, dla danego koncertu. Trudno czasem postawić mikrofon w pierwszym rzędzie publiki i tu fajne rozwiązanie daje NTi zapewniając możliwość pomiaru z bezpiecznego miejsca ze zmierzonym wcześniej „offsetem” dającym nam informację, jaki poziom SPL generujemy.

Limity głośności i nas dopadną prędzej lub później, warto już dziś zaprzyjaźnić się z rozwiązaniami dającymi możliwość rzetelnego pomiaru.

 

[img:5]

 

Gdzie kupić?

NTi Audio AG NTi Audio AG www.nti-audio.com

Dystrybucja w Polsce:

Adamson Spatial Audio - immersja po kanadyjsku
Więcej wiadomości