Kremona - europejskie instrumenty bez kompromisów

Kremona - europejskie instrumenty bez kompromisów

31 października 2019, 13:00
autor: Robert Słucki
Producent: Kremona

Historia firmy sięga lat 20-tych ubiegłego wieku. Mistrz projektowania i konstruowania broni o imieniu Dimitar Georgiev zostaje wcielony do wojska by testować swoje osiągnięcia. Zderza się jednak z rzeczywistością i zdaje sobie sprawę, że jego dzieła sztuki to przerażające narzędzie przeciwko człowiekowi. Wycofuje się z frontu, znajdując ukojenie w dźwięku mandoliny.

[img:6:R]Podczas tych wydarzeń, mocno narażony na ubytki instrument jakim jest mandolina, talentem lutniczych rąk, wraca do stanu swojej świetności. Dimitar po powrocie do Bułgarii doskonali nowy talent i zaczyna właśnie od mandolin i skrzypiec, a później rozpoczyna produkcję gitar. W 1924 roku z udziałem dwóch przedsiębiorczych braci, a następnie dwóch niemieckich rzemieślników tworzy manufakturę KREMONA.

 

[img:7]

Dimitar Georgiev wraz z braćmi przy pierwszym szyldzie firmy

 

Dziś to prywatna firma z ponad 90-letnim doświadczeniem, zatrudnia ponad 100 osób i specjalizuje się przede wszystkim w produkcji gitar klasycznych, a także akustycznych i ukulele. To bułgarskie doświadczenie, połączone z niemiecką wiedzą i precyzją, daje wyjątkowy dźwięk tym instrumentom. Wszystkie posiadają litą przednią płytę i są wykonane w całości w kraju producenta, co pozwala na zachowanie wysokiej jakości i kontroli całego procesu produkcyjnego.

 

Serie: Soloist, Performer, Flamenco, Artist

Od 2005 roku Kremona stosuje nowe gatunki egzotycznego drewna. Linia produkcyjna jest bardzo szeroka, rozpoczyna ją seria Soloist. To ręcznie wykonane instrumenty w jedenastu rozmiarach: 65, 64, 63, 62, 61, 58, 56, 53, 51, 48 i 44 cm. Lita przednia płyta pozwala uzyskać odpowiednią nośność i projekcję dźwięku, niezbędną dla rozpoczynających grę przyszłych solistów.

 

[img:5]

Kremona Soloist (model F65CW)

[img:2]

Kremona Performer (model Verea)

 

Druga seria to Performer. Elektro-klasyczna konstrukcja z weneckim cutaway - dedykowana jest wykonawcom, którzy chcą być bardzo dobrze słyszalni ze sceny. Drewno użyte w tej serii to indyjski palisander, afrykańskie sapelli, bułgarski orzech i egzotyczna bubinga. Gama preampów dostępnych jest również szeroka. Są to: Fishman Classic 3, Fishman Presys Pro, Fishman Prefix Pro Blend oraz LR Baggs EAS-VTC.

 

[img:1]

Kremona Flamenco (model Rosa Luna)

 

Trzecia seria to Flamenco. Jest to połączenie zniewalającego tonu drewna z tradycyjną konstrukcją. Użyto tutaj specjalnego sposobu wzmocnienia przedniej płyty rezonansowej „Andalusian Bracing Pattern”.

 

[img:3]

Kremona Artist (model Fiesta FC)

 

Gitary z najwyższej serii to Artist. Wykonane przez najbardziej doświadczonych lutników, ze starannie dobranego drewna z całego świata.

Gitary akustyczne firmy Kremona charakteryzuje kształt dreadnought lub orchestral (OM). Do wyboru mamy dwa rodzaje litego drewna na przedniej płycie: świerk i cedr. Wszystkie modele posiadają połączenie gryfu z pudłem rezonansowym typu jaskółczy ogon. Dwa są też rodzaje wykończenia instrumentu: satynowe lub z lakierowanym topem. Wyższe modele posiadają zdobienia z masy perłowej.

 

[img:4]

Kremona Ukulele (model Coco)

 

Najmniejszy przedstawiciel to seria Ukulele. Dostępnych jest sześć modeli. Dzielą się ze względu na rodzaj drewna na przedniej płycie. Coco - wykonany z litego czerwonego cedru na topie oraz Mari - wykonany z litego mahoniu na topie. Każdy z tych modeli występuje w trzech wielkościach: sopran, concert i tenor.

 

Gitary Klasyczne Ukulele

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Kremona rozwiń listę sklepów

Gitara

Nowości w serii Vintage Pedals od Orange
Więcej wiadomości