Topowy Wykon: Dave Weckl

Topowy Wykon: Dave Weckl

24 kwietnia 2020, 07:00

W związku z otaczającą nas sytuacją ruszamy z nowym formatem. Topowy Wykon będzie serią, w której przyjrzymy się najlepszym wykonaniom artystów ze ścisłej światowej czołówki. W pierwszym odcinku pochylimy się nad niesamowitymi umiejętnościom jednego z najlepszych - Dave Weckl.

Zestawienie z całą pewnością nie będzie oparte na pierwszych 5 wynikach wyszukiwania na YouTube, ponieważ każdy może zrobić to na własną rękę. Nie oznacza to jednak, że zabraknie tych bardziej popularnych pozycji. Kolejność filmów w zestawieniu jest zupełnie przypadkowa. 

 

[img:1]

 

1. Dave Weckl, Vinnie Colaiuta, Steve Gadd - Buddy Rich Memorial Concert Performance

Niczym słynni trzej tenorzy wymieniona trójka zasiadła za bębnami podczas memoriału Buddego Richa. W nagraniu oprócz wspaniałych solówek open znalazło się także miejsce na wspólną grę, z przestrzenią na krótkie solówki każdego z wykonawców. Dave Weckl jest często uważany za najbardziej technicznego muzyka z poniższego zestawienia. Słuchając nagrania trudno się z tym nie zgodzić. 

 

 

2. Dave Weckl & Chick Corea El. B. Live at Montreux 2004

Współpraca Weckla z Chickem Coreą w Elektric Band miała swój początek 1986 roku. Tak długi staż zaowocował niesamowitym zrozumieniem przede wszystkim w sferze muzycznej. Podziw umiejętności Weckla przez Chicka jest w pełni zasłużony i pokazuje jak bardzo ceni sobie tą współpracę. Poniższe nagranie jest najlepszym przykładem na to jak odpowiednia synergia potrafi dostarczyć wrażeń muzycznych na najwyższym poziomie.

 

 

3. Manteca - The GRP All-Star Big Band

Granie w big bandzie ma swoją specyficzną charakterystykę, różniącą się od grania w mniejszych składach. Oparte jest na aranżach nie pozostawiających zbyt wiele miejsca na swobodną improwizację. Mimo tego w utworze styl Weckla jest bardzo mocno zaakcentowany, a podczas swojej krótkiej solówki potwierdza swoje nietuzinkowe umiejętności. 

 

 

4. Dave Weckl Solo with Mike Stern

Współpraca Mike Sterna z Dave Wecklem jest bardzo długa i zaowocowała licznymi wspólnymi nagraniami oraz występami. Ich najświeższym projektem jest The Mike Stern/Dave Weckl Band, który odwiedził nasz kraj w zeszłym roku. Podczas występu ze Sternem podczas festiwalu Jazz à Vienne 2011 zaprezentował bardzo ciekawe open solo. 

 

 

5. Dave Weckl Drum Solo - Heineken Jazzaldia 2018

Ostatnie solo jest niezwykłe biorąc pod uwagę fakt, że Dave Weckl bardzo rzadko używa bębna basowego o rozmiarze 18. Przez większość solówki używa hot rodsów, dzięki czemu brzmienie jest dość specyficzne. Równie ciekawe jest ustawienie floor toma po lewej stronie, co poszerza możliwości wtrakcie budowania partii solowej.

 

 
Akustyczne

Perkusja

Perkusyjne profile na Instagramie godne uwagi
Więcej wiadomości
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz