Zoom MicTrak - Wariacja na temat rejestratorów audio

Zoom MicTrak - Wariacja na temat rejestratorów audio

4 stycznia 2023, 10:00
Producent: Zoom

Zoom to japońska marka, której specjalnością są m.in. wysokiej klasy gitarowe procesory efektów i przenośne rejestratory audio. I o ile dotąd te ostatnie zazwyczaj miały formę – z grubsza rzecz biorąc – pudełka z przytwierdzonymi kapsułami mikrofonowymi, o tyle w przypadku nowych modeli, MicTrak M2, M3 i M4, jest w pewnym sensie na odwrót. Wyglądają one jak mikrofony z zabudowanym rejestratorem, przez co M2 i M4 wyglądają bardziej „reportersko”. Ale po kolei…

 

[img:3]

 

Zoom M2 MicTrak

Rejestrator M2 MicTrak ma formę plus minus typowego estradowego mikrofonu ręcznego, a pod „sitkiem” ukryta jest stereofoniczna para kapsuł pracujących w układzie X/Y. Dźwięk rejestrowany tym sprzętem może być zapisywany na karcie SDHC/SDXC, w formacie stereo bądź mono, w 32-bitowych plikach BWF lub iXML. Próbkowany jest z częstotliwością 44,1, 48 bądź 96 kHz. Zapis można odsłuchać przy użyciu wyjścia słuchawkowego albo wbudowanego głośnika.

 

 

Co ciekawe, M2 może nam posłużyć jako interfejs audio, współpracujący zarówno z pecetem, makiem, a także urządzeniami pracującymi pod kontrolą systemu iOS, a nawet Android. W takim przypadku jednak częstotliwość próbkowania ulega ograniczeniu do 48 kHz, zaś rozdzielczość do 24 bitów. Świeże baterie AA pozwalają rejestratorowi na pracę przez 11 godzin.

 

[img:2]

 

Zoom M3 MicTrak

M3 MicTrak to mikrofon – przepraszam, rejestrator – przeznaczony do montażu na kamerze. Zastosowano tu przetwornik typu shotgun, a przechwytywany przezeń dźwięk można zarejestrować jako monofoniczny, stereofoniczny o „rozwarciu” 90º bądź 120º, a także w trybie M/S. Całość zawieszona jest na elastycznym uchwycie, tłumiącym wszelkie drgania, a tym samym zakłócenia mechaniczne.

 

 

Komplet baterii AA pozwala na 12-godzinną pracę urządzenia, zaś zapis odbywa się na takich samych nośnikach, jak w przypadku M2 – mogą to być karty SDHC o pojemności od 4 do 32 GB lub SDXC, mieszczące do 1 TB danych. Podobnie jak model opisany wcześniej, M3 może pełnić funkcję interfejsu audio. Z tą jednak różnicą, że zachowana zostaje możliwość pracy w 32 bitach.

 

[img:4]

 

Zoom M4 MicTrak

Ostatni i największy w rodzinie, M4 MicTrak, podobnie jak M2 ma formę mikrofonu ręcznego, aczkolwiek nieco bardziej opasłego. Pod sitkiem pracują dwie elastycznie zawieszone kapsuły, ale użytkownik może wykorzystać dwa gniazda XLR/TRS, podłączając do nich przetworniki zewnętrzne i dokonując rejestracji na czterech ścieżkach. Gniazda kierują sygnał do przedwzmacniaczy mikrofonowych znanych z rejestratorów serii F.

 

 

Rejestrator oferuje ponadto wyjścia liniowe TRS 3.5 mm, do odsłuchu bądź podłączenia np. do kamery czy aparatu DSLR. W takim przypadku przydatnymi dodatkami okażą się pokładowy generator kodu czasowego oraz funkcja pre-record, dzięki której urządzenie rejestruje dźwięk z 6-sekundowym wyprzedzeniem względem naciśnięcia przycisku nagrywania.

 

[img:5]

 

Nośnikami zapisu – który może się odbywać z próbkowaniem do 192 kHz - są tu takie same karty pamięci, jak w M2 i M3, a ładunek czterech baterii AA zapewnia 18 godzin pracy. M4 również może pełnić rolę przenośnego interfejsu audio dla komputerów PC i Mac, z którymi komunikuje się za pośrednictwem portu USB-C (2.0), jakkolwiek – niestety - z częstotliwością próbkowania ograniczoną do 48 kHz.

 

więcej: zoomcorp.com
Rejestracja mobilna

Studio

Tascam Portacapture X6 - Prosty sposób na rejestrację dźwięku
Więcej wiadomości