Seria essential - Nowości w ofercie ZOOM-a

Seria essential - Nowości w ofercie ZOOM-a

30 stycznia 2024, 10:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Zoom
Dystrybucja: Sound Service GmbH

Chwilami dochodzę do wniosku, że użytkownicy ręcznych rejestratorów audio marki ZOOM mogliby wykupić abonament na coraz to nowsze modele, które w ofercie tej firmy pojawiają się dosyć regularnie. Oto bowiem na afisz wjechały aż trzy nowinki – ich premiera miała miejsce podczas tegorocznych targów NAMM - H1essential, H4essential oraz H6essential. Najpierw omówię model H1, który to, jak twierdzi producent, jest najprostszym w obsłudze rejestratorem świata, następnie porównując go z pozostałymi dwoma.

 


 

Zoom H1essential

H1essential Wyposażony został w dwie kapsuły pracujące w układzie X/Y, dające sobie radę z dźwiękiem o ciśnieniu maksymalnym 120 dB, zaś sygnał wejściowy próbkowany jest z częstotliwością 48 kHz i w 24-bitowej rozdzielczości, a przetwarzany w 32-bitowym trybie zmiennoprzecinkowym. Taka konfiguracja parametrów sprawia, że użytkownik nie musi przejmować się ustawianiem poziomu zapisu, albowiem ten zawsze będzie optymalny.

 

[img:1]

 

Co interesujące, seria ZOOM essential projektowana była również z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Cecha ta polega na tym, że nawigacja w menu wspierana jest głosowym „odczytywaniem” poszczególnych pozycji za pośrednictwem wbudowanego głośnika. Póki co, język polski nie jest jednak obsługiwany, a do wyboru mamy angielski, hiszpański, francuski, japoński, niemiecki, włoski oraz chiński.

 

[img:3]

 

Zapis dokonywany jest na karcie pamięci SDXC o pojemności do 1 terabajta, a kiedy podłączymy rejestrator do komputera, może on pełnić rolę mikrofonu USB, jednocześnie zapisując na nośniku to, co „słyszy”. H1essential może też funkcjonować jako nakamerowy mikrofon zewnętrzny, z którego sygnał przesyłany jest do kamery poprzez wyjście uniwersalne, liniowo-słuchawkowe, 1/8” jack stereo.

Na jednym ładunku baterii alkalicznych H1 może pracować do 10 godzin. Opcjonalny adapter Bluetooth BTA-1 pozwala na synchronizację zapisu z kodem czasowym, a także zdalne sterowanie z poziomu aplikacji na iOS.

 

[img:4]

 

Zoom H4essential

Model H4 oferuje możliwość zapisu 4-ścieżkowego, w tym z wykorzystaniem dwóch gniazd XLR/jack i mikrofonów zewnętrznych, w tym wymagających zasilania fantomowego, uzupełniających dwie pokładowe kapsuły. W H4essential są one bardziej „wytrzymałe”, niż te w H1, radząc sobie ze 130 decybelami SPL. Znacznie szerszy jest wybór częstotliwości próbkowania - 44,1/48/96 kHz, rozdzielczość natomiast pozostaje 24-bitowa. Format zapisu to WAV. H4 podłączony do komputera może pełnić funkcję interfejsu audio. Czas pracy urządzenia na bateriach alkalicznych wynosi 14, zaś na litowych około 20 godzin.

 

[img:5]

 

[img:6]

 

Zoom H6essential

Model najwyższy w serii essential to flagowiec H6essential. Jak nietrudno się domyślić, jest to rejestrator 6-ścieżkowy, w standardzie wyposażony w kapsułę stereofoniczną XYH-6  (jeszcze odporniejszą od dwóch modeli opisanych wyżej – maksymalny SPL w jej przypadku to 135 dB), którą można wymienić na opcjonalną SSH-6e typu shotgun lub kapsułę z dwoma wejściami combo, mikrofonowo-liniowo-instrumentalnymi, oprócz czterech pokładowych. Podobnie jak H4, model ten da się wykorzystać jako interfejs audio, a także użyć w powiązaniu z adapterem Bluetooth. H6essential może pracować do 18 godzin na bateriach alkalicznych, zaś jako nośnik zapisu przyjmuje podobne karty pamięci, jak dwa „niższe” modele.

 

[img:7]

 

[img:8]
 
więcej: zoomcorp.com
Rejestracja mobilna

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

adres:
Moriz-Seeler-Straße 3 12489 Berlin

Studio

Słynna konsoleta Harrisona na Twoim biurku
Więcej wiadomości