ZOOM R4 - Czterościeżkowe, podręczne studio nagrań

ZOOM R4 - Czterościeżkowe, podręczne studio nagrań

14 listopada 2023, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Zoom

Trudno mi powiedzieć, czy japońska marka ZOOM ma cokolwiek wspólnego z obiektywami zmiennogniskowymi, ale jedno można stwierdzić na pewno – w ofercie ma wiele doskonałych multiefektów gitarowych, a także rejestratorów audio. Do tej drugiej grupy należy jeden z najnowszych produktów ZOOM-a, R4. Jednak w jego przypadku określenie jako rejestrator audio byłoby dość znaczącym niedopowiedzeniem.

 

 

Tak, zgadza się, służy do zapisu dźwięku, ale nie w taki sposób, jak „standardowe” rejestratory. Jest urządzeniem czterościeżkowym, skonstruowanym głównie z myślą o muzykach, dzięki zasilaniu z 4 baterii AA przystosowanym również do pracy w plenerze. Każdą ze ścieżek można nagrywać oddzielnie – jako nośnik służy karta microSD o pojemności to 1 terabajta - a później to, co zostało nagrane, zmiksować i zapisać w odrębnym pliku, uwalniając miejsce na kolejne partie. Można zatem powiedzieć, że mamy do czynienia z prostym podręcznym studiem nagrań, za pomocą którego zarejestrujemy swoje pomysły muzyczne.

 

[img:1]

Charakter urządzenia podkreślają funkcje dodatkowe, czyli procesor efektów, pozwalający okrasić nagrane ścieżki pogłosem czy delayem, pokładowy trzypasmowy korektor oraz możliwość ustawiania ścieżek w panoramie stereo, a także automat perkusyjny z gotowym zestawem 80 paternów rytmicznych w różnych stylistykach, do rocka po hip hop. Sygnał trafiający na wejścia można poddać działaniu symulatora wzmacniacza gitarowego, delaya i distortiona.

 

[img:5]

 

ZOOM R4 wyposażony jest w dwa wejścia uniwersalne combo, do których podłączyć możemy mikrofony, również pojemnościowe, albo np. mikrofon i gitarę. Wejścia sprzężone są z przedwzmacniaczami ZOOM-a, a te z przetwornikami analogowo-cyfrowymi, pracującymi z częstotliwością 48 kHz i w 32-bitowym trybie zmiennoprzecinkowym. Co istotne, tryb ten działa także wtedy, gdy R4 pracuje w roli interfejsu audio 2 in/2 out. Do komunikacji z komputerem czy smartfonem służy mu port USB-C.

Na pokładzie R4 znajduje się ponadto wbudowany mikrofon wszechkierunkowy, uruchamiany zamiennie z wejściem A. Przyda się, kiedy akurat nie mamy pod ręką mikrofonu zewnętrznego. Odsłuchu dokonuje się z wykorzystaniem gniazda słuchawkowego TRS 3,5 mm.

 

[img:4]

 

Były takie czasy, że cyfrowe rejestratory dźwięku nie istniały – a przynajmniej nie w cenach „dla Kowalskiego” – w związku z czym wśród entuzjastów dokonywania nagrań własnych kompozycji w zaciszu domowym ogromną popularnością cieszyły się wielościeżkowe magnetofony kasetowe.

Cóż, w porównaniu z nimi narzędzia dostępne obecnie, takie jak opisany tu ZOOM R4, wolne są od wielu wad wynikających z mechanicznej natury zapisu taśmowego. Taśmy w kasetach nie rozciągają się i nie wkręcają w rolki napędowe, silniki nie sprawiają kłopotów ze stabilnością pracy, a głowice nie brudzą się ani nie ścierają. Kolejne zgrania nie tracą na jakości, a błędne decyzje można anulować. Czasy może nie są piękne, ale możliwości, jakie nam przyniosły, przeogromne!

 

[img:6]
 
więcej: zoomcorp.com
Rejestracja mobilna

Studio

ADI-2 Remote - Darmowy kontroler programowy od RME
Więcej wiadomości