Nowa wersja Nuendo - 13-tka nie musi być nieszczęśliwa…
Jednym z najbardziej znanych i szanowanych – o ile nie jest tu liderem – programem typu Digital Audio Workstation, czyli DAW, jest Steinberg Cubase. Historia „kiełbasy” jest bardzo długa, sięga połowy lat 80. ubiegłego wieku, a rozpoczęła się od stworzenia programu Pro 16 dla komputerów Commodore, a następnie Pro 24 dla Atari ST. Pierwsza wersja Cubase’a – będącego jeszcze wyłącznie sekwencerem MIDI - zadebiutowała w roku 1989 i była przeznaczona dla tej drugiej platformy. Po niej pojawiły się implementacje dla Macintosha i pecetów.
Wydaje się, że firma Steinberg jest dość wstrzemięźliwa, jeśli chodzi o numerowanie kolejnych wersji. Do sprzedaży trafiła niedawno nowa wersja „kiełbasy”, oznaczona liczbą 13 (miejmy nadzieję, że nie okaże się w jakiś sposób pechową), która - jeśli weźmie się pod uwagę długość stażu rynkowego i drogę ewolucji, jaką program przeszedł – wydaje się dość niską. Tym samym numerkiem oznaczone jest nowe wcielenie bratniego programu, zaprojektowanego z myślą o post-produkcji muzycznej, czyli Nuendo. W zasadzie, jeśli chodzi o kwestię numeracji, obie aplikacje, Cubase i Nuendo, idą ramię w ramię, co oczywiście wynika z ich wspólnego rodowodu. Ale zajmijmy się już tym, co nowego…
Przede wszystkim wskazać należy funkcje poszerzające zakres obsługi dźwięku immersyjnego w obrębie Nuendo. Wskazać tu należy wtyczkę Renderer for MPEG-H Audio, do miksowania treści w formacie obiektowym MPEG-H Audio. Projekty mogą być eksportowane w postaci plików MPEG-H ADM oraz Master, z obsługą panoramowania w trzech warstwach, czyli również w obszarze poniżej odbiorcy. Rozbudowano też moduł renderingu w formacie Dolby Atmos – obecnie w konfiguracji maksymalnie 9.1.6. W przypadku produkcji o większej liczbie kanałów, wciąż konieczne jest posiłkowanie się aplikacją zewnętrzną Dolby.
Na pokład Nuendo 13, podobnie jak trzynastej kiełbasy, trafił przeprojektowany moduł miksera MixConsole, a także zakładka Channel, z poziomu której uzyskuje się dostęp do parametrów poszczególnych kanałów. Wspomnieć należy też o nowych pluginach: EQ-P1A, EQ-M5, VocalChain, Black Valve i VoxComp oraz Vocoder, natomiast funkcję Headphones Match wzbogacono o kolejne modele słuchawek - Shure SRH 1840, Audio Technica ATH-M70x, Beyerdynamic DT 900 Pro X, Neumann NDH-30 i AKG K-70.
Już wcześniejsze wersje Nuendo znane były z wysoce efektywnych narzędzi do edycji dialogów oraz ADR, a w 13-tce efektywność tę jeszcze pogłębiono. Dodano procesor TonalMatch, który analizuje nagrania audio pod kątem ich właściwości – takich jak profil EQ i poziom szumów – i pozwala powielić je na inne klipy. Z kolei oparta na AI wtyczka VoiceSeparator umożliwia wyizolowanie dialogów z szumu tła.
To oczywiście nie wszystko, co przynosi 13 wersja Nuendo. Usprawnień jest o wiele więcej, a oprócz tego zawarto w niej rozmaite poprawki. Cena podstawowej wersji programu to 999 euro, ale dostępne są też opcje uaktualnień z wcześniejszych wydań oraz crossgrade’u.
Studio
Popularne kategorie
Pokaż wszystkie newsy w kategorii
Pokaż wszystkie newsy w kategorii
Pokaż wszystkie newsy w kategorii
Pokaż wszystkie newsy w kategorii
Pokaż wszystkie newsy w kategorii
Pokaż wszystkie newsy w kategorii
Pokaż wszystkie newsy w kategorii
Pokaż wszystkie newsy w kategorii