Dwunaste wcielenie Ableton Live już dostępne

Dwunaste wcielenie Ableton Live już dostępne

22 marca 2024, 08:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Ableton

Ostatnio przeczytałem, że firma Ableton obchodzi w tym roku 25-lecie działalności, i byłem w lekkim szoku. To już 25 lat? Naprawdę?? No cóż, czas jednak leci bardzo szybko. Początki Abletona to rok 1999, jakkolwiek pierwszy produkt pojawił się na rynku dopiero dwa lata później. Obecnie zaś do sprzedaży trafił program Live w wersji 12. Zawiera sporo nowych funkcji i rozwiązań oraz, co oczywiste, ulepszeń tych już istniejących. A więc zaczynamy!

 

 

A zacznijmy od nowości w departamencie MIDI. Do dyspozycji mamy m.in. narzędzia pozwalające na tworzenie wariacji klipów MIDI, z uwzględnieniem ozdobników i urozmaiceń artykulacyjnych, a także kreśleniem krzywych przyspieszania i zwalniania. Max for Live poszerza wybór opcji związanych z tworzeniem transformacji i generatorów MIDI – w oparciu o istniejące lub własne kreacje. Oprócz tego należy wymienić funkcje umożliwiające pracę ze skalami innymi niż temperowane, a także ich transformacje oraz synchronizację skali np. instrumentu MIDI z tą, którą zastosowano w odtwarzanym klipie. Ponadto rozbudowano algorytmy prawdopodobieństwa i narzędzia edycyjne.

 

[img:1]

 

W nowej wersji Abletona Live pojawiły się też nowe moduły. Meld to dwugłosowy instrument MPE, oferujący funkcje głębokiego kształtowania brzmień. Z pewnością spodoba się twórcom i amatorom dźwięków o charakterze eksperymentalnym. Moduł Roar z kolei to swego rodzaju odpowiednik efektu driver. Oferuje trzy stopnie nasycenia Roara i można go stosować używane szeregowo, równolegle, a nawet w konfiguracjach mid/side i wielopasmowych – ponadto wyposażono go w generator sprzężenia zwrotnego i rozbudowaną matrycę modulacji. Najnowsza wersja granularnego syntezatora Granulator III, autorstwa Roberta Henke, obsługuje MPE, dając możliwość ekspresyjnego sterowania takimi parametrami, jak odstrajanie nut, vibrato i glissando. Ponadto możesz teraz przechwytywać dźwięk w czasie rzeczywistym i natychmiast zacząć nim manipulować.

 

[img:2]

 

Na pokładzie nowego Abletona znajdziemy też świeże pakiety brzmieniowe – Lost and Found, Performance Pack, Trap Drums oraz Golden Era Hip Hop Drums. Do tego wspomnieć trzeba o usprawnieniach funkcjonalnych. Dla przykładu, mikser programowy może być obecnie przywołany nie tylko w widoku sesji, ale i aranżacji. Zresztą on sam też uległ pewnym ulepszeniom.

 

[img:3]

 

Nowinek jest sporo więcej, dlatego zwolenników i użytkowników programu Ableton Live zachęcamy do zapoznania się z możliwościami 12-tki, które opisano na stronie producenta. Z tego samego źródła można pobrać 30-dniową wersję próbną Live 12 Suite.

 

[img:4]
 

DAW Oprogramowanie i DAW

Studio

Słynna konsoleta Harrisona na Twoim biurku
Więcej wiadomości