Auto-Tune Vocal Reverb - Pogłos ze wspomaganiem AI

Auto-Tune Vocal Reverb - Pogłos ze wspomaganiem AI

11 stycznia 2024, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Antares

Firma programistyczna Antares zasłynęła, i słynie nadal, przede wszystkim jako producent narzędzia Auto-Tune, które – jak przypuszczam – uratowało niejedno nagranie, niejedną płytę, a może i karierę. Nie oznacza to jednak, że programiści z Antaresa osiedli na laurach i oddają się lenistwu. Oto bowiem najświeższą bułeczką z tej piekarni – jakkolwiek oferowaną pod marką Auto-Tune - jest Vocal Reverb, wtyczka dostępna w każdym z podstawowych, standardowych formatów, czyli VST3, AU oraz AAX.

Nazwa wystarczająco jasno tłumaczy i nie pozostawia wątpliwości, co do przeznaczenia wtyczki. Mamy zatem do czynienia z procesorem pogłosowym, wyspecjalizowanym w przetwarzaniu głosu ludzkiego.

 

[img:1]

 

Ale czym tu się jarać, zapytacie. Wszak wtyczek pogłosowych jest na rynku tyle, że nawet nie warto próbować ich liczyć. Otóż oferuje ona kilka funkcji, którymi pozostałe nie dysponują.

Przede wszystkim opartą na sztucznej inteligencji funkcję Reverb Assist. W skrócie, jej działanie polega na doborze optymalnego charakteru pogłosu, zależnie od nastroju, jaki zamierzamy nadać ścieżce wokalnej. Brzmi interesująco, ale czy naprawdę AI jest w stanie wyręczyć człowieka w takim zadaniu…? Cóż, każdy może to sprawdzić na własne uszy, pobierając wersję demonstracyjną Vocal Reverb.

 

[img:2]

 

Wtyczka generuje pogłos trzech rodzajów - Hall, Plate i Room - i dwa tryby efektu delay, Mono oraz Stereo Ping Pong. Jednakże oprócz tych podstawowych efektów, użytkownik może dostosować brzmienie sygnału wejściowego za pomocą pięciu procesorów (Pitch, Throat, Tube, De-Esser i Reverse) i tyluż wyjściowego (Tone Shaper, Compressor, Gate , Auto-EQ, Width).

 

[img:3]

 

Spośród wymienionych, najciekawszą wydaje się Auto-EQ. Funkcja ta bazuje na własnej technologii śledzenia wysokości dźwięku, a jej zadaniem jest monitorowanie wysokości kolejnych dźwięków linii wokalnej i dynamiczne tłumienie tych częstotliwości, które mogłyby powodować „zamulenie” pogłosu. Dzięki temu wokal i nałożony nań pogłos lepiej układają się w miksie.

 

[img:4]

 

Krótko mówiąc, mamy do czynienia z bardzo zaawansowanym narzędziem, które może nam ułatwić pracę ze ścieżkami wokalnymi. Chcąc stać się jego posiadaczem, należy wyasygnować kwotę 129 dolarów. Za te pieniążki uzyskuje się także dostęp do rocznej licencji na pakiet Auto-Tune Producer. Inną opcją jest subskrypcja zawierającego Vocal Reverb zestawu Auto-Tune Unlimited. Kosztuje ona 25 zielonych (bez 1 centa) miesięcznie lub 174,99 USD rocznie.

 

Pluginy, instrumenty, sample Oprogramowanie i DAW

Studio

Arturia AstroLab - awangardowa klawiatura sceniczna
Więcej wiadomości