Projektory Christie trafiły do muzeum

Projektory Christie trafiły do muzeum

17 stycznia 2024, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Christie

Stare chińskie porzekadło – a w wielu interpretacjach przekleństwo – mówi „obyś żył w ciekawych czasach”. I rzeczywiście, czasy mamy co najmniej ciekawe. Pod wieloma względami skomplikowane i niepokojące, pod innymi ekscytujące. I ten ostatni przymiot idealnie pasuje do możliwości, jakie dają nam współczesne instalacje audiowizualne. Przykładem tego niech będzie południowokoreańskie, interaktywne Muzeum X – jakkolwiek pojęcie „muzeum” jest tu chyba pewnym niedomówieniem - w którym sztuka łączy się z nowoczesnymi technologiami mediów cyfrowych. Mieszczące się w północno-wschodnim nadmorskim mieście Sokcho, jest obiektem wystawienniczym, określanym wiele mówiącym pojęciem „immersyjnego placu zabaw nowych mediów”. 

 

 

Obiekt zyskał dużą popularność zarówno wśród gości krajowych, jak i turystów, prezentując na powierzchni 1.750 metrów kwadratowych – podzielonych na cztery strefy i szesnaście „działów” – zapierające dech w piersiach wirtualne widowiska. W strefie „Ensemble” na przykład prezentowane są dzieła stanowiące owoc fuzji sztuki ze sztuczną inteligencją.

 

[img:3]

 

Goście przenoszą się do krainy fantazji, a to dzięki hiperrealistycznym obrazom nieba i podwodnych światów. W ten sposób mogą zanurzyć się w multimedialnym kokonie, gdzie cyfrowe rysunki w magiczny sposób ożywają za sprawą ośmiu dyskretnie rozlokowanych projektorów.

Z kolei w strefie „Symfonia” odwiedzający, siadając na centralnie ustawionej ławce, mogą zanurzyć się w tajemniczą atmosferę miejskich i pozamiejskich, cokolwiek surrealistycznych krajobrazów z całego kraju.

 

[img:5]

 

Za dostarczenie łącznie 34 projektorów laserowych, w tym Christie 4K7-HS o rozdzielczości 4K UHD, a także modeli DWU760-iS i DWU960-iS z serii Inspire, odpowiedzialny był partner Christie, firma SNC Alliance. Projektory te zostały rozmieszczone w strategicznych punktach całego obiektu, czym zajął się lokalny integrator systemów, Ten Square.

 

[img:4]
 

Projektory Multimedia
Ośrodek Kultury w Niemodlinie nagłośniony przez JBL SRX 900
Więcej wiadomości