TOP 10: Yamaha DM7

TOP 10: Yamaha DM7

22 maja 2024, 12:00
autor: Piotr Sadłoń

Nowe cyfrowe miksery Yamaha DM7, jeszcze przed oficjalną premierą wzbudzały ogromne zainteresowanie, a grad zamówień, jakie posypał się po ich premierze zaskoczył chyba nawet producenta. Cóż takiego wyjątkowego ma w sobie ten stół, że stał się obiektem pożądania tylu? Na to pytanie spróbował odpowiedzieć Bartek Kuryłowicz, realizator dźwięku z wieloletnim doświadczeniem, również w obsłudze mikserów cyfrowych Yamahy.

Zobacz także 

 

Co ciekawego, wartego podkreślenia znalazł w mikserach serii DM7 Bartek Kuryłowicz
 o tym opowiada osobiście w obszernej rozmowie z nami.

 

Co takiego ma w sobie ten stół?

Yamaha DM7 to konsoleta oferowana obecnie w dwóch formatach -"regularnym" i kompaktowym (DM7 Compact). Te dwa stoły różnią się nie tylko wielkością, liczbą tłumików, ekranów, przycisków i fizycznych złączy, ale również liczbą obsługiwanych kanałów wejściowych - w DM7 mamy ich 120, podczas gdy DM7 Compact obsługuje ich 72. Obie natomiast obsługują tyle samo wyjść (48 Mix + 12 Matrix + 2 Stereo), kanałów Dante (144 in/144 out) i kanałów interfejsu USB (18 in/18 out).

 

Bartek Kuryłowicz
Realizator dźwięku 

Warto zwrócić uwagę na część "korporacyjną" serii DM7, która przydaje się na konferencjach, gdzie wykorzystujemy dużą liczbę mikrofonów, które są cały czas włączone" - mówi Bartek Kuryłowicz. "Mowa o automikserze Dugan, kóry tutaj jest dostępny z poziomu każdego kanału, przy czym mamy do dyspozycji aż 64 sloty tego automiksera. To bardzo duży up'grade w porównaniu do serii CL


Channel Strip

Channel Strip serii DM7 oferuje wiele zaawansowanych funkcji zapewniających wygodne i intuicyjne miksowanie dźwięku. Oprócz korektora kanałowego odziedziczonego z RIVAGE PM, nowo dodany limiter FET i kompresor Diode Bridge oferują rozszerzoną kontrolę dynamiki. "Domyślnie zamiast kompresora podstawowego proponowany jest kompresor o nazwie "260", który naprawdę działa fajnie" - komentuje Kuryłowicz. "Plus oczywiście kompresor Neve, który dla mnie jest bardzo fajną rzeczą". Pracując z kompresorem mamy też możliwość porównania czym różnią się one brzmieniowo między sobą - ustawione parametry w jednym są automatycznie "przenoszenie" do innego, który wybierzemy z dostępnej listy.


Mix Balance

Parametr „Mix Balance” to kolejna nowa funkcja, która pozwala w łatwy sposób zmiksować dźwięk oryginalny z dźwiękiem skompresowanym i zastosować kompresję równoległą. Ponadto kolejność EQ i Dynamics 2 można teraz zmienić, aby dopasować ją do własnych preferencji.

VCM

Seria DM7 jest wyposażona w obszerny zestaw wtyczek, w tym modele VCM renomowanego korektora Portico 5033 i kompresora/limitera Portico 5043 – oba opracowane w ścisłej współpracy z Rupert Neve Designs. W zestawie znajdują się również oryginalne wtyczki firmy Yamaha, takie jak DaNSe i Dynamic EQ, które są dobrze znane wśród inżynierów dźwięku. FX RACK wyposażony jest w wysokiej jakości procesory multiefektowe z czterdziestoma trzema rodzajami wysokiej jakości efektów, w tym nowo wyposażone REV HD i REV R3.

 

[img:1]

[img:2]

[img:3]

[img:4]

[img:5]

 

 

Co ta konsoleta może?
Prezentacja DM7 podczas SoundEdit 2024

 

 

System nagłośnienia - L-Acousctics

[img:6]

[img:7]

[img:8]

[img:9]

[img:10]

 

Cyfrowe Miksery

Gdzie kupić?

Yamaha Commercial Audio Yamaha Commercial Audio pl.yamaha.com

Dystrybucja w Polsce:

TOMMEX

tel.: +48 (22) 853 58 02
adres:
ul. Arkadowa 29 02-776 Warszawa

KONTEL Sp. z o.o. Sp. k. (Dystrybutor)

adres:
Rakowiecka 30 02-528 Warszawa
Przedsmak relacji z koncertu Dawida Podsiadło w Gdańsku. Nagłośnienie 360 stopni
Więcej wiadomości