Nowa polska Szkoła Na Cajon

Nowa polska Szkoła Na Cajon

7 czerwca 2019, 11:00

Niespełna dwa tygodnie temu na rynek polski weszła nowa pozycja edukacyjna, na którą długo czekano, zważywszy pod uwagę popularność instrumentu - "Szkoła Na Cajon", której autorem jest znany polski perkusista-edukator, Paweł Ostrowski. Na uwagę zasługuje fakt, że nie jest to pierwsza szkoła autorstwa Pawła. Po dwóch treściwych szkołach na perkusję stworzonych przez perkusistę, przyszła kolej na równie pokaźną objętościowo szkołę... na cajon.

„Szkoła na cajon” to PODRĘCZNIK, uzupełniony filmami instruktażowymi i nagraniami mp3 wszystkich ćwiczeń (online), plikami Play Along Cajon (piosenki, do których ćwiczymy) oraz specjalnymi nagraniami do doskonalenia precyzji gry.

Bardzo bogata treściowo szkoła (ponad 600 ćwiczeń, wiele zdjęć ilustrujących, nuty i tabulatury do ćwiczeń) uczy grać na cajonie od podstaw i rozwija bardziej zaawansowane umiejętności gry, ucząc swobody poruszania się w wielu gatunkach muzycznych.

 

[img:1]

 

Czego uczymy się ze szkoły?

Autor prowadzi krok po kroku w rozwoju umiejętności gry na cajonie. Obfita wiedza teoretyczna uczy podstaw i odpowiada na nurtujące pytania - techniczne oraz muzyczne.

Rozbudowana część ćwiczeniowa uczy grać w wielu stylach muzycznych, dając szeroki wybór ćwiczeń pod względem stopnia trudności. Lekcje są tak skonstruowane, że można przyswajać materiał na najprostszym poziomie (gotowy rytm i przejście), lub budować przykłady bardziej skomplikowane, wykorzystując nie tylko własne dłonie, ale także shaker, tamburyn, szczotki, czy talerze.

Lekcje są przejrzyste, proste w budowie, a przy tym muzycznie praktyczne, dzięki czemu nauka przebiega intuicyjnie i sprawia dużą radość. Dowiadujemy się wszystkiego co potrzeba by zacząć grać na cajonie i świadomie rozwijać umiejętności gry. Uczymy się grać gotowe rytmy, by grać z muzykami oraz muzyką zawartą w szkole.

Szkoła dostępna jest w sklepach muzycznych oraz na stronie autora:

https://pawelostrowski.pl/product/szkola-na-cajon

Szkoła zawiera:

 
  • Bogatą wiedzę teoretyczną z zakresu gry na cajonie i ogólno-muzyczną,
  • Wiele zagadnień technicznych, w tym ćwiczenia na sprawność fizyczną cajonisty, siłę rąk itd.,
  • Ponad 600 ćwiczeń ilustrowanych nutami, tabulaturami oraz nagraniami mp3,
  • Dodatkowe ćwiczenia na poprawę koordynacji, poczucia rytmu, timingu, sprawności palców i dynamiki,
  • Specjalnie przygotowane utwory drumless, by grać na cajonie z muzyką,
  • Nagrania filmowe technik i części ćwiczeń,
  • Podkłady treningowe do ćwiczenia precyzji grania,
  • Wiele ilustracji zdjęciowych omawiających technikę gry i nie tylko,
  • Jeszcze kilka innych niespodzianek… 

 

Prezentacja filmowa szkoły

 

Style muzyczne i techniki gry

„Szkoła Na Cajon” bazuje na 8 rozdziałach gatunkowych, a każdy rozdział składa się z 10 lekcji. Omawiane są podziały i przejścia używane w wielu stylach muzycznych, w tym m.in.: Pop Rock, Ballad Rock, Blues, Funk, Hip Hop, Reggae, Ska, Country, Folk, Jazz, Disco, Reggaeton, Rumba, Walc, ChaCha, Samba, Bossa Nova, Songo, Mozambique, Afro Cuban,  Flamenco.

W szkole omawiane są rozmaite techniki stosowane przez cajonistów, m.in.: slap, bass, ghost, click, glissando, muting, flamy, techniki gry palcami (finger roll, finger doubles, conga doubles), flamy (pojedyncze, podwójne, potrójne), techniki gry szczotkami, shakerem (ręce oraz nogi), łączenie szczotek/pałek z grą rękoma.

Gościnny udział: Patrycja Betley (pierwsza dama polskiego cajona :) )

Objętość podręcznika: 134 strony

 

[img:4]

 

O Autorze

Paweł Ostrowski - perkusista, muzyk, edukator, autor dwóch podręcznikowych szkół dla perkusistów “Kompletny Trening” oraz “Perkusista Stylowy”. Na co dzień redaktor naczelny portalu Infodrum.pl, współpracuje też z Magazynem Perkusista, tworząc swoje materiały lekcyjne i poradnikowe. Zawodowo zajmuje się muzyką, grając na perkusji, cajonie oraz tworząc międzygatunkową muzykę autorską.

 

[img:2]

 

Pytanie do autora: Jesteś perkusistą, ale jak widać na cajonie również radzisz sobie nieźle. Czy to jednak nie dziwne, że perkusista tworzy szkołę na cajon?

 

Od dawna gram na cajonie, ale zawsze było to "przy okazji", trochę dorywczo, bo bębny były na pierwszym miejscu. Czułem jednak, że cajon to instrument o ogromnych możliwościach i nie bez powodu cieszy się tak dużym powodzeniem, zarówno wśród amatorów, jak i muzyków profesjonalnych. Poza tym to instrument jednocześnie prosty, a z drugiej strony bardzo wymagający, o czym przekonujemy się, oglądając wybitnych mistrzów cajona. Ja nosiłem się od dawna z zamiarem zrobienia takiej szkoły, bo jako perkusista, podchodzę do cajona w sposób mocno "perkusyjny", więc miałem na to swój pomysł.

 

Próbując ukazać cajon od jak najbogatszej strony, zrobiłem to poprzez pryzmat mojego doświadczenia cajonisty i perkusisty. Moim celem było stworzyć szkołę maksymalnie przydatną, uniwersalną (dla szerokiego poziomu zaawansowania), ale i jak najprostszą w konstrukcji, by materiał był konstruowany logicznie i intuicyjnie. Skoro zabrałem się za zrobienie szkoły to stwierdziłem, że chcę dać czytelnikom maksymalnie dużo, stąd materiał jest bogaty teoretycznie, ale i mocno rozbudowany praktycznie, tak aby zawarte w nim ćwiczenia można było wykorzystać w niemal każdej muzyce, do której jesteśmy w stanie zagrać na cajonie.

 

Wpadłem dodatkowo na jeszcze jeden pomysł - by każdy rytm było rozpisany w kilku wariantach - od najprostszego do najtrudniejszego - jeśli jesteś początkujący, grasz najprostszy wariant, ale im więcej umiesz tym łatwiej nauczysz się tych trudniejszych. Wygląda na to, że zamysł się udał... :)

Paweł Ostrowski

 

[img:3]

 

 

 

Perkusjonalia Cajony

Perkusja

Wielki powrót serii Z Custom od marki Zildjian
Więcej wiadomości