Ciekawe instalacje: Kultura w uzdrowisku. Nowa sala widowiskowa w Solcu-Zdroju

Ciekawe instalacje: Kultura w uzdrowisku. Nowa sala widowiskowa w Solcu-Zdroju

5 sierpnia 2021, 07:00
Dystrybucja: Audio Plus Sp. z o.o.

Sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury w Solcu-Zdroju powstała w wyniku adaptacji nieużywanej sali gimnastycznej. Jest zwieńczeniem pracy władz samorządowych, by goście mieli dostęp nie tylko do uzdrowiska, lecz także do atrakcji kulturalnych. Technologie w nowo otwartej sali kompleksowo wyposażyła spółka Audio Plus.

Solec-Zdrój to niewielka miejscowość uzdrowiskowa, położona w województwie świętokrzyskim na skraju Wyżyny Małopolskiej i Kotliny Sandomierskiej. Nazwa miejscowości pochodzi od słonych źródeł, które licznie występują na tym terenie, a status uzdrowiska uzyskała już w 1837 roku. Atutem Solca-Zdroju są odwierty leczniczej zmineralizowanej wody, pozyskiwane na potrzeby prowadzonego tu lecznictwa uzdrowiskowego. Cały obszar gminy nadaje się do turystyki pieszej, rowerowej i wypoczynku, co stanowi idealne uzupełnienie kuracji.

 

[img:1]

 

Nie dziwi więc, że licząca około 800 mieszkańców miejscowość jest odwiedzana przez liczne rzesze kuracjuszy i innych gości, dla których przygotowano ponad 1000 miejsc noclegowych. Od niedawna, zarówno goście jak i mieszkańcy gminy mogą korzystać z dodatkowych atrakcji w postaci wydarzeń kulturalnych i seansów filmowych. Ich organizacja stała się możliwa dzięki oddaniu do użytku nowej, profesjonalnie zaprojektowanej, wykonanej i wyposażonej sali widowiskowej.

 

Skąd wziął się pomysł na salę widowiskową

Dokładnie takie pytanie zadaliśmy zastępcy wójta gminy, Piotrowi Kalicie, który od początku miał pieczę nad tą inwestycją. Oto co usłyszeliśmy w odpowiedzi:

 

Z uwagi na charakter miejscowości odbywa się tu dość sporo koncertów i innych imprez. Po jednym z takich koncertów, który miał miejsce w hali sportowej – akurat był to koncert świętej pamięci Zbigniewa Wodeckiego – pojawiła się taka myśl, że przecież mamy przy szkole salę gimnastyczną, która z racji tego, że zajęcia sportowe uczniów odbywają się w nowo wybudowanej hali sportowej, stoi zupełnie niewykorzystywana. A gdyby tak przebudować ją na salę widowiskową, która pozwalałaby na organizację takich właśnie wydarzeń – koncertów, imprez muzycznych, widowisk teatralnych – bez konieczności wynajmowania sceny, nagłośnienia i oświetlenia, gdzie cały ten proces przygotowawczy wymaga dodatkowego czasu i oczywiście również kosztuje.

Piotr Kalita - Zastępca wójta gminy

 

[img:7]

 

Droga od pomysłu do wykonania była długa. Przede wszystkim trzeba było znaleźć na to środki finansowe. Udało się je pozyskać w ramach unijnego projektu o nazwie „Poszerzenie oferty kulturalnej na terenie gminy Solec-Zdrój skierowanej do mieszkańców, turystów oraz kuracjuszy”, który objął swoim finansowym zasięgiem nie tylko przebudowę sali sportowej na salę widowiskową, ale również rozbudowę budynku Gminnego Centrum Kultury, zakup sceny mobilnej z nagłośnieniem i oświetleniem oraz zagospodarowanie fragmentu zabytkowego parku w Zborowie.

 

Realizacja

Prace budowlane rozpoczęły się w maju 2019 roku, a oddanie sali do użytku nastąpiło w styczniu 2021 roku. Od projektu poczynając, wszystko było konsultowane z akustykiem, dzięki czemu akustyka sali jest bez zarzutu. Ale nie obyło się bez pewnych problemów, związanych z tym, że sala widowiskowa nie była budowana od podstaw, ale musiała być „wpasowana” w istniejący już obiekt.

 

[img:6]

 

Pewnym ograniczeniem było to, że istniejące ściany zewnętrzne wyznaczały obrys budynku, który był nie do ruszenia. Gdyby obiekt projektować od zera, pewnie byłby bardziej funkcjonalny, można by zaprojektować więcej dodatkowych pomieszczeń pomocniczych. No ale mamy obiekt uszyty na miarę możliwości. Również tych finansowych, bo dofinansowanie można było uzyskać na przebudowę bądź rozbudowę obiektu, natomiast nie było możliwości uzyskania dofinansowania na jego budowę.

Piotr Kalita - Zastępca wójta gminy

 

Mieszczącą 235 widzów salę widowiskową kompleksowo wyposażyła w niezbędny sprzęt firma Audio Plus. Jako integrator systemów odpowiadała ona nie tylko za dostarczenie systemu nagłośnieniowego i interkomowego, ale również za prace związane z oświetleniem, mechaniką sceny oraz kinotechniką. Jak to się stało, że Audio Plus został zaproszony do wykonania tej inwestycji? Oddajmy jeszcze raz głos zastępcy wójta, panu Piotrowi Kalicie:

 

Przebudowę sali sportowej na salę widowiskową realizowaliśmy poprzez zamówienia publiczne, w drodze przetargu nieograniczonego. Był to przetarg na generalne wykonawstwo pod klucz. Generalny wykonawca, HPM Szafraniec s.c. z siedzibą w Busku-Zdroju, zaproponował firmę Audio Plus jako podwykonawcę, na co wyraziliśmy zgodę, bo zaproponowane przez nią urządzenia spełniały nasze wymagania określone w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Mieliśmy już też wcześniejsze pozytywne doświadczenia z tą firmą, bo Audio Plus dostarczał nam mobilny zestaw nagłośnienia scenicznego. Wiedzieliśmy, że sprzęt, który mają w swojej ofercie, jest wysokiej jakości.

Piotr Kalita - Zastępca wójta gminy

 

[img:4]

 

System nagłosnieniowy

System nagłośnieniowy zainstalowany w soleckiej sali widowiskowej oparty został na produktach francuskiej firmy L-Acoustics. Nagłośnienie główne składa się z sześciu zestawów ARCS FOCUS wspartych w dole pasma sześcioma zestawami niskotonowymi SB18i. Frontfill stanowią cztery kompaktowe, koaksjalne zestawy głośnikowe 5XT, a kolejne 12 sztuk tych modeli rozmieszczone zostało na ścianach bocznych widowni w roli głośników surroundowych. „Napęd” wymienionych urządzeń głośnikowych stanowi jeden wzmacniacz LA12X i dwa LA4X.

Nagłośnienie sceny, czyli system monitorowy, stanowi sześć zestawów X12, zasilanych z dwóch wzmacniaczy LA4X. Ośrodek wyposażony został też w niezbędny set mikrofonowy, w tym mikrofony instrumentalne Electro-Voice z serii ND oraz bezprzewodowe systemy mikrofonowe i odsłuchu osobistego IEM firmy Mipro. Komunikację między sceną, stanowiskiem inspicjenta i stanowiskami realizatorów dźwięku i światła, zlokalizowanymi w kabinach nad widownią, umożliwia system interkomowy firmy RTS. Istnieje też możliwość zlokalizowania stanowiska FOH na widowni. Firma Audio Plus dostarczyła też niezbędny sprzęt i wykonała system nasłuchu akcji scenicznej oraz system rozgłoszeniowy – oparte na produktach firm Electro-Voice i Dynacord.

 

[img:5]

 

Oświetlenie i mechanika sceny

Audio Plus, jako integrator systemów, odpowiadał również za dostarczenie niezbędnych urządzeń systemu oświetleniowego oraz mechaniki sceny. Ten pierwszy sterowany jest z konsolety ChamSys MagicQ MQ70, a w jego skład wchodzą m.in. reflektory teatralne Spotlite, reflektory profilowe Source Four firmy ETC, naświetlacze Altmana i ruchome głowy firmy Prolights.

Mechanika sceny to między innymi sztankiety oświetleniowe i dekoracyjne z napędami i sterowaniem, sztankiet do zawieszenia gron głośnikowych, mechanizm kurtynowy kurtyny głównej z napędem ręcznym oraz okotarowanie sceny sali widowiskowej.

 

[img:2]

 

Kinotechnika i podgląd sceny

System kinowy opiera się na projektorze cyfrowym i zwijanym ekranie kinowym, pozwalającym na umieszczenie za nim systemu dźwiękowego, który składa się z wcześniej wymienionych zestawów X12 wspartych zestawami niskotonowymi oraz zainstalowanych na ścianach bocznych widowni zestawów surroundowych 5XT. Obiekt, jak na profesjonalną salę widowiskową przystało, dysponuje też systemem podglądu akcji scenicznej, pozwalający artystom przebywającym aktualnie w garderobie śledzić akcję na scenie. Firma Audio Plus z Łomianek wystąpiła w funkcji nie tylko dostawcy wszystkich wyżej wymienionych systemów, ale także ich intergratora.

 

Plany na przyszłość

 

Salę widowiskową będziemy wykorzystywali w dużej mierze do organizacji wydarzeń takich jak koncerty czy festiwale, które odbywały się już wcześniej w Solcu-Zdroju.

Ostatnio niestety nie było możliwości ich organizowania. Naszą coroczną imprezą, organizowaną już od 13 lat, jest Festiwal Muzyki Akordeonowej. Problemem przy jej organizacji był właśnie brak sali koncertowej, do tej pory bowiem koncerty organizowaliśmy w kościele lub w hali sportowej, gdzie warunki akustyczne nie były odpowiednie. Albo w plenerze, gdzie czasami zaskakiwała nas aura. Dlatego ta sala widowiskowa jest dla nas idealnym rozwiązaniem. Jest czymś, o czym marzyliśmy jako instytucja kultury. Ale również kuracjusze i turyści, którzy odwiedzają Solec-Zdrój oczekiwali, że będzie tu miejsce, gdzie będą mogli korzystać z seansów kinowych wieczorową porą, kiedy już nie mają zabiegów. Również mieszkańcy sygnalizowali nam, że chętnie korzystaliby z kina.

Justyna Błaszczyk - dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Solcu-Zdroju

 

[img:3]

 

Wszystkie te funkcje spełnia nowa, nowoczesna i wszechstronnie wyposażona sala widowiskowa.

 

Będziemy mogli prezentować umiejętności dzieci i młodzieży, która uczy się na zajęciach muzycznych w naszym gminnym ośrodku kultury czy podczas organizowanych warsztatów, np. teatralnych. No a przede wszystkim sala widowiskowa pozwoli nam poszerzyć naszą ofertę kulturalną dla mieszkańców i gości.

Justyna Błaszczyk - dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Solcu-Zdroju

 

Reflektory Ruchome głowy Naświetlacze teatralne w Polsce Ciekawe instalacje Kolumny i głośniki Systemy bezprzewodowe Wzmacniacze, końcówki mocy Nagłośnienie instalacyjne Dźwiękowe systemy ostrzegawcze (DSO) Kolumny i głośniki instalacyjne Systemy interkomowe Mikrofony Zestawy przenośne (PA) Subwoofery pasywne

Gdzie kupić?

L-acoustics L-acoustics www.l-acoustics.com

Dystrybucja w Polsce:

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Mipro rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

Electro-Voice Electro-Voice www.electrovoice.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Electro-Voice rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

Dynacord Pro Audio Dynacord Pro Audio www.dynacord.com

Dystrybucja w Polsce:

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Pro Audio

Jak bawiono się na przyjęciu Fynna Kliemanna?
Więcej wiadomości
Copyright © INFOMUSIC 2021

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz