Ed Sheeran i Clear-Com - Trasa koncertowa Mathematics

Ed Sheeran i Clear-Com - Trasa koncertowa Mathematics

15 listopada 2023, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Clear-Com

Nowoczesne widowiska estradowe, koncerty, festiwale i im podobne, to przedsięwzięcia bardzo złożone, tak pod względem artystycznym, jak i technicznym. Za ich przygotowanie i sprawny przebieg odpowiadają rozmaite ekipy – oświetleniowe, nagłośnieniowe, pirotechniczne, technika sceniczna itd. Wymaga to zapewnienia niezawodnej komunikacji pomiędzy nimi. Koncerty Eda Sheerana w ramach trasy koncertowej Mathematics nie stanowią tu wyjątku.

 

[img:2]

 

Gwiazdy tej wielkości, co Sheeran, zazwyczaj korzystają z rozbudowanych scenografii, poszerzonego instrumentarium i występują w towarzystwie wielu muzyków, którzy grają obok, znajdując się na tej samej scenie. Jednakże rudowłosy Brytyjczyk – a przynajmniej jego management - ma cokolwiek odmienne podejście do tematu. Podczas omawianej trasy scena jest niejako podzielona na pięć segmentów i ma kształt okręgu, zaś widownia otacza ją ze wszystkich stron.

 

[img:1]

 

Jakkolwiek nie jest to konfiguracja w szczególnie nowatorska, a podobne rozwiązania – jakkolwiek bez dzielenia sceny - stosują też inni wykonawcy, jak choćby Metallica czy Peter Gabriel, to w tym przypadku muzycy towarzyszący gwieździe nie pojawiają się wraz z nią, a rozlokowani są na czterech platformach. Te zaś umieszczono u dołu wysokich kolumn stanowiących odciągi dla ważącej 42 tony konstrukcji, zawieszonej nad sceną. Jakby tego było mało, w spektaklu znaczącą rolę odgrywa pirotechnika – podczas koncertów wielokrotnie używane są miotacze ognia, a w finale zobaczyć można pokaz sztucznych ogni. Taka konfiguracja nie jest więc łatwa do ogarnięcia od strony technicznej i organizacyjnej. Wręcz przeciwnie. I komunikacja spełnia tu niepoślednie zadanie, również w kwestii bezpieczeństwa. Tym bardziej że ludzie odpowiedzialni za realizację poszczególnych zadań są rozproszeni na dużym obszarze.

 

[img:3]

 

Aby więc zapewnić wspomnianą, sprawną komunikację pomiędzy ekipami, organizatorzy trasy zdecydowali się użyć systemu interkomowego Clear-Com, dostarczonego przez firmę rentalową Major Tom. Jego podstawę stanowi zestaw pięciu 4-kanałowych stacji HelixNet Digital Network Partyline, z którymi współpracuje bezprzewodowy interkom FreeSpeak II, a do dystrybucji sygnałów w sieci IP służą interfejsy IP z serii LQ. Rozdzielacz antenowy rozdziela sieć IP do trzech różnych transceiverów rozmieszczonych na całym terenie imprezy. Poszczególne ekipy korzystają z tego samego systemu, na własnych, dedykowanych kanałach HelixNet.

 

[img:4]

 

Wskazówki dotyczące obsługi oświetlenia, wideo, nagłośnienia, urządzeń pirotechnicznych i ogromnego cylindrycznego ekranu nad główną sceną są przekazywane tak, jakby był to spektakl teatralny. Wszystko musi być więc starannie zaaranżowane i zsynchronizowane, a transmisja szybka i wyraźna.

 

To jest standard w dużych produkcjach teatralnych, ale po raz pierwszy zrobiliśmy coś na taką skalę. To pierwszy raz, kiedy gramy koncerty z tak wieloma „wodotryskami” i ruchomymi elementami, a ponieważ wokół jest bardzo tłoczno i ​​głośno, zapewnienie zrozumiałej komunikacji staje się absolutną koniecznością. Dzięki HelixNet i FreeSpeak przekaz jest krystalicznie czysty.

Adam Wells - Współodpowiedzialny za zaprojektowanie i wdrożenie systemu Clear-Com

 

[img:5]

 
 
FOTO: Clear-Com  
Systemy interkomowe

Gdzie kupić?

Clear-Com Clear-Com www.clearcom.com

Dystrybucja w Polsce:

adres:
Jeziorki 86a 02-863 Warszawa
Ciekawe instalacje: System nagłośnienia Pałacu w Baranowicach
Więcej wiadomości