Mackie ShowBox - mały, ale sprytny "kombajn"

Mackie ShowBox - mały, ale sprytny "kombajn"

28 lutego 2024, 09:00
autor: Piotr Sadłoń
Producent: Mackie
Dystrybucja: Music Info

Mackie zawsze starał się być blisko "zwykłego Kowalskiego", oferując produkty atrakcyjne cenowo i elastyczne w zastosowaniach. Amerykański producent ostatnimi czasy bynajmniej nie zboczył z tej ścieżki, a chyba jednym ze sztandarowych tego przykładów jest najnowszy wielofunkcyjny "kombajn" zwany ShowBox, który można było zobaczyć na tegorocznym NAMM Show.

 

 

ShowBox to przede wszystkim zestaw głośnikowy, ale myliłby się ten kto zaszufladkowałby go tylko do kategorii "głośniki". Kompaktowych rozmiarów zestaw nagłośnieniowy jest równocześnie mikserem cyfrowym, procesorem efektów - z przesterem gitarowym włącznie - looperem, tunerem gitarowym, rejestratorem na kartę micro SD, Bluetoothem i interfejsem USB. A do tego jeszcze może być zasilany z sieci lub z wbudowanego akumulatora. Sporo, jak na jedno urządzenie, prawda?

 

[img:1]

 

Jako zestaw głośnikowy dysponuje 8-calowym wooferem i 1-calowym driverem ciśnieniowym oraz 400-watowym wzmacniaczem, co powala uzyskać 122 dB maksymalnego SPL-a (w szczycie) w paśmie od 48 Hz do 20 kHz (-10 dB). Z tyłu znajdziemy 6-kanałowy mikser audio, z dwoma wejściami mikrofonowymi  XLR, dwoma wejściami instrumentalnymi jack 1/4", i wejściem stereo 2 x jack 1/4" oraz wejściem AUX na złączu jack 1/8".

 

[img:3]

 

Wyjście XLR pozwala na podanie sumy z miksera na inne urządzenie, wyjście słuchawkowe z regulacją głośności na monitorowanie sumy, a pętla efektowa daje możliwość dołączenia zewnętrznych efektów, np. pedalboardu gitarzysty. Aczkolwiek mikser Showboxa oferuje sześć niezależnych porcesorów efektów - po dwa na kanał, przy czym każdy kanał ma niezależny od innych procesor FX1 (w sumie 4), zaś procesor FX2 jest wspólny dla pary kanałów 1-3 i 2-4 (w sumie jest ich 2). Można wybierać różne rodzaje spośród 12 presetów FX1 i 18 presetów FX2, a dodatkowo FX1 dla kanałów instrumentalnych (2-4) można przełączyć w tryb tunera, pozwalający na nastrojenie gitary. Każdy kanał posiada regulację wzmocnienia, barwy - za pomocą trzypunktowego korektora (stałe filtry - 80 Hz, 2,5 kHz i 12 kHz, +/-15 dB) - oraz jednogałkowy kompresor.

 

[img:2]

 

Regulacji wszystkich ustawień miksera możemy w łatwy sposób dokonywać za pomocą dodatkowego sterownika - ShowBox Breakaway Mixer - podłączanego do ShowBoxa za pomocą kabla ze złączem RJ45. Za pomocą wbudowanego rejestratora i gniazda na kartę micro SD możemy na niej nagrywać zmiksowany sygnał sumy. Ponadto złącze USB C pełni funkcję interfejsu audio 2 x 2, a wbudowany Bluetooth daje możliwość odtwarzania muzyki bezprzewodowo ze smartfonu, tabletu czy iPada. Co ciekawe Showbox wyposażony jest również w eliminator sprzężeń wyposażony w 8 automatycznych filtrów wycinających.

 

[img:4]

 

ShowBox może pracować jako główne nagłośnienie - postawiony na scenie czy statywie - lub jako odsłuch, na co pozwalają boczne ścięte pod kątem 45 stopni ścianki. Zasilany tylko z baterii może pracować do 12 godzin, przy czym czas pełnego ładowania baterii wynosi 3 godziny (4 jeśli jednocześnie zestaw pracuje). Całość waży niespełna 10 kg.

 

[img:5]
 

więcej: mackie.com
Miksery Pełnopasmowe aktywne Zestawy przenośne (PA) Kolumny i głośniki

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Mackie rozwiń listę sklepów

Aura Audio - pasywne "kardioidy" rodem z Finlandii
Więcej wiadomości