Czy statywy typu flat base mają sens?

Czy statywy typu flat base mają sens?

11 marca 2021, 10:00
autor: Mateusz Wiewióra

Ze względu na swój atrakcyjny wygląd - statywu typu flat base stały się bardzo popularnym produktem. Postaramy się im bliżej przyjrzeć i rozważyć wszystkie za i przeciw, związane z ich użytkowaniem.

 

[img:1]

 

1. Funkcjonalność

To jeden z głównych argumentów stawiający statywy flat base nad tradycyjnymi statywami. Płaskie nogi umożliwiają bardzo wygodne ustawienie, znacznie lepsze niż to w tradycyjnych sprzętach, gdzie objętość nóg nie pozwala na aż tak wiele. Nogi flat są bardzo pomocne w sytuacji, kiedy stawiamy toma na statywie, bo dzięki ich charakterystyce zrobimy to o wiele wygodniej i dokładniej.

 

2. Waga

Statywy flat bardzo często mają mniejszą wagę niż zwykłe statywy, oferując przy tym taką sama stabilność (momentami większą). W sytuacji, kiedy potrzebujemy lekkiego osprzętu - statywy flat base będą świetnym wyborem. Nie warto jednak opierać całego hardware na produktach flat base. Dlaczego? Odpowiedź znajduje się poniżej.

 

[img:2]

 

3. Dopasowanie

Zbudowanie całego zestawu składającego się ze statywów flat nie jest zbyt dobrym pomysłem. Kiedy będziemy mieli tylko statywy flat, ciężko będzie nam bardzo komfortowo ustawić cały zestaw bez większych kombinacji z ustawieniem nóg. Optymalne jest zastosowanie statywu pod crash oraz werblowego w tradycyjnym wydaniu, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. Dzięki takiej konfiguracji bez problemu możemy sprytnie wsunąć płaskie nogi pod te w tradycyjnym wydaniu.

 

4. Zastosowanie

Nie ma co ukrywać, że ciężko będzie wykorzystać wszystkie dostępne modele statywów flat w każdym gatunku muzycznym. Przed zakupem warto sprawdzić dany model w sklepie, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. Zbyt lekki statyw może tylko przysporzyć więcej problemów niż zwykłe statywy o nie płaskich nogach. Talerz o wadze medium lub heavy z całą pewnością nie będą dobrze komponować się z poniższym statywem od Tamy. Statywy flat base od Dixona lub Gibraltara powinny bezproblemowo poradzić sobie nawet z tymi bardzo ciężkimi blachami.

 

Podsumowanie

Statywy flat base mimo, że wyglądają bardzo interesująco, to nie do końca będą odpowiednie dla każdego. Ze względu na swoją wagę i charakterystykę nie wszystkie modele nadadzą się pod duże i ciężkie talerze, gdzie wymagana jest spora stabilność. Płaskie nogi statywów flat base oferują bardzo szerokie możliwości ustawienia w każdej sytuacji, co jest ich główną zaletą.

 

[img:3]

 

Hardware Statywy

Perkusja

Perkusisto, kolejna edycja Caban Drummer Fest już wkrótce!
Więcej wiadomości