O co warto wzbogacić swój zestaw perkusyjny?

O co warto wzbogacić swój zestaw perkusyjny?

17 sierpnia 2023, 10:00
autor: Mateusz Wiewióra

Chcąc uzyskać nowe brzmienia przy zestawie perkusyjnym, warto zakupić kilka akcesoriów, które nam w tym pomogą. W dzisiejszym odcinku postaramy się pokazać Wam kilka rozwiązań, jakie sprawdzą się u każdego.

1. Cowbell

Jest to na pewno jeden z bardziej rozpoznawalnych dodatków, jakie zakupują perkusiści. Te instrumenty występują zarówno w wielu rozmiarach, jak również dużej ilości brzmień i tonacji. Przedział cenowy także jest bardzo zróżnicowany, ponieważ najtańsze instrumenty można znaleźć już za około 30 zł. Przed zakupem najlepiej posłuchać próbek brzmieniowych, aby nowy zakup w pełni spełniał nasze oczekiwania.

 

[img:2]

 

2. Tamburyn

W przypadku tamburynu też mamy do czynienia z różnymi rodzajami tego instrumentu. Istnieją specjalne tamburyny które można położyć na talerz, dzięki czemu zyska on zupełnie inne brzmienie. Możemy również zdecydować się na bardziej klasyczne rozwiązanie i używać go zamiast talerza potrząsając ręką. Jednym z trzech bardziej popularnych rodzajów jest ten przykręcany na tył od statywu. W momencie kiedy gramy nogą wydobywa on z siebie dźwięk. Ceny jest ona podobna jak w przypadku cowbella.

 

[img:3] 

3. Block

Niektóre rodzaje tego instrumentu perkusyjnego mogą przypominać wymieniony wyżej cowbell. Sposób wydobycia dźwięku jest bardzo zbliżony, ponieważ w większości przypadków używa się do tego pałki perkusyjnej. Jeśli chodzi o jego rodzaje to jest dużo większy wybór niż ma to miejsce w przypadku tamburynu czy cowbella.

 

[img:4]

4. Tłumiki na bębny

Tłumiki perkusyjne zazwyczaj kojarzą się z usuwaniem niepożądanych przydźwięków. Istnieją jednak rodzaje, które mają za zadanie znaczącą zmianę brzmienia bębna. Do takiego rodzaju tłumików możemy zaliczyć produkty wypuszczane przez m.in  Big Fat Snare. Specjalnie wykonane tłumiki mogą sprawić, że dźwięk instrumentu w sposób bardzo pożądany się obniży i uzyskamy naprawdę niepowtarzalny sound. Dostępne są różne odmiany tego produktu (między innymi z wbudowanymi dzwonkami).

 

[img:5]

 

5. Łańcuszek

To rodzaj gadżetu będący dedykowanym tylko do talerzy. Dzięki zawieszeniu go na danej blaszce, otrzymamy bardzo fajny efekt szumu. Rozwiązanie to bardzo często wykorzystywane jest w muzyce jazzowej i lżejszych gatunkach muzycznych. W przypadku tego gadżetu - jesteśmy w stanie zrobić go samemu. Jednak należy pamiętać o tym, że brzmienie może nie do końca być tak ładne, jak w przypadku gotowych produktów.

 

[img:6]

 

6. Hot Rodsy i Miotełki

Oczywiście nie jest to gadżet, który można na zestawie perkusyjnym zawiesić czy go przymocować. Miotełki czy hot rodsy mają jednak znaczący wpływ na brzmienie i mogą naprawdę pobudzić naszą kreatywność. Te dodatki występują naprawdę w wielu wariantach, w sposobach wykonania, cenach i kształtach. W przypadku hot rodsów mamy zazwyczaj do czynienia z drewnem lub plastikiem (nylonem), natomiast w przypadku miotełek jest to metal oraz nylon.

 

[img:7]

 

7. Dodatkowe bębny

W tym podpunkcie nie chodzi o dodatkowe tomy i floor tomy, ale o rodzaje timbales i micro snare. Instrumenty te występują w różnych rozmiarach oraz sposobach wykonania. W większości przeważają instrumenty metalowe, które mają wbudowane sprężyny (zdarzają się też wersje z tłumikami). Gadżety idealnie sprawdzą się w rytmach latynoamerykańskich oraz w wartościowo wzbogacą nasze solówki. Jest to jeden z droższych gadżetów w tym zestawieniu, gdyż najtańsze instrumenty zaczynają się w okolicach 300 zł.

 

[img:9]

 

Inne Akcesoria

Perkusja

Perkusisto, kolejna edycja Caban Drummer Fest już wkrótce!
Więcej wiadomości