Klasyk Eventide na pokładzie DAW

Klasyk Eventide na pokładzie DAW

24 maja 2024, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Eventide

Sprzętowe procesory marki Eventide leżały kiedyś na jednej z najwyższych półek cenowych i były raczej niedostępne dla przeciętnego właściciela projektowego studia nagrań. Z czasem sytuacja zmieniła się na lepsze, a już zupełnie dobrze jest, od kiedy procesorom tym zaczęto nadawać formę wirtualną, czyli wtyczek do programów audio, jakkolwiek oryginały wciąż utrzymują dość wysokie ceny na rynku wtórnym.

Wtyczka H3000 emuluje działanie podstawowego procesora, H3000 Ultraharmonizer, który na rynek trafił w 1988 roku. Oferował szereg nowych funkcji i efektów – bazując na zbiorze 11 algorytmów efektowych i setce presetów. Wśród efektów, jakie potrafił z siebie krzesać, były stereofoniczne opóźnienia i pogłosy, stutter, harmonizator, opóźnienia pasmowe, wokoder, phaser, a do tego sampler, choć to nie wszystko.

Nowe wersje pluginów Eventide - The Factory Mk II oraz Band Delays Mk II – opierają się na nowych algorytmach modelowania przetworników analogowo-cyfrowego i cyfrowo-analogowego, pracujących w oryginalnym H3000; gwarantują pieczołowicie odtworzony rezonans i samooscylację filtrów, a odświeżona szata graficzna – interfejs wtyczek można skalować – lepiej odwzorowuje topologię panelu Harmonizera H3000.

Factory Mk II zawiera kolekcję ponad 600 presetów efektów, które przydadzą się zarówno w zastosowaiach muzycznych, jak i sound designie. W sumie jest tu 18 bloków efektowych – w tym opóźnienia, modulacja amplitudy, obwiednie, przestrajanie, filtry i inne – można je łączyć w usprawnionym procesie komutowania. Factory Mk II oferuje ponadto możliwość przypisywania klawiszy do makr i pełną kontrolę MIDI.

Z kolei Band Delays Mk II obejmuje osiem algorytmów opóźnień pasmowych i ponad 100 presetów, w tym filtry grzebieniowe, opóźnienia z auto-panningiem, poszerzanie obrazu stereo, rytmiczne efekty dynamiczne i szereg innych, a wszystko to pochodzi z oryginalnego procesora studyjnego H3000 Harmonizer. Użytkownik może uzyskać dostęp tych efektów bezpośrednio z DAW. 

Cena Factory Mk II wynosi 199 dolarów (cross grade z poprzedniej wersji: 99 dolarów), a za wtyczkę Band Delays Mk II trzeba zapłacić 149 dolarów (lub 69 w przypadku cross grade’u).

 

 

Pluginy, instrumenty, sample Oprogramowanie i DAW

Studio

Arturia FX Collection 5 - Ulepszaj, przekształcaj, twórz!
Więcej wiadomości