Apple Logic Pro 11 – coraz inteligentniej…

Apple Logic Pro 11 – coraz inteligentniej…

20 maja 2024, 14:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Apple

Sztuczna inteligencja (SI)  – z angielska Artificial Intelligence, czyli AI – coraz śmielej panoszy się wokół nas. Z jednej strony rodzi to pewne obawy, choćby co do przyszłości zatrudnienia, jak i groźby uzależnienia się od potencjału SI, z drugiej zaś przynosi szereg nowych możliwości, w tym kreatywnych. Inteligentne algorytmy znajdujemy więc w kolejnych odsłonach popularnych programów, zarówno do obróbki obrazu, jak i dźwięku. Dotyczy to również oprogramowania typu DAW.

[img:5]

W tym konkretnym przypadku nawiązujemy do najbardziej znanego software’u firmy Apple, czyli Logic Pro. Otóż 13 maja, a więc zaledwie kilka dni temu, udostępniona została aktualizacja dla wersji 2 na iPada oraz 11 na komputery Macintosh. Zawiera ona Kika nowych, opartych na AI funkcji - Session Players, Stem Splitter oraz ChromaGlow.

[img:8]

Session Players to nic innego, jak wirtualni muzycy sesyjni. Do perkusisty dołączają basista oraz klawiszowiec. Oczywiście idea takich wirtualnych grajków nie jest nowa, jednak zaprzęgnięcie sztucznej inteligencji pozwala mieć nadzieję, że wygenerowane z ich użyciem partie będą miały więcej ludzkiego charakteru – niejako na przekór samej istocie SI – niż te tworzone na bazie gotowych pasaży i „patentów”. Pożyjemy, zobaczymy.

[img:6]

Kolejną nowinką, choć również nie stanowiącą przełomowego ani rewolucyjnego pomysłu, jest Stem Splitter, czyli funkcja „demontażu” miksu. Jej istota polega na wyodrębnianiu ścieżek perkusyjnych, basowych, wokalnych i pozostałych z gotowego zgrania.

Z kolei ChromaGlow pomaga użytkownikowi dopracować brzmienie przy użyciu pięciu różnych trybów nasycenia, opartych na modelach emulujących różnego typu urządzenia audio.

[img:3]

Logic Pro 11 dla komputerów Mac jest dostępny jako bezpłatna aktualizacja lub w cenie 199,99 USD dla nowych użytkowników. Tymczasem subskrypcja Logic Pro na iPada 2 kosztuje 4,99 dolarów miesięcznie lub 49 rocznie i obejmuje  miesięczny bezpłatny okres próbny.

Logic Pro 11 na maka wymaga systemu macOS Ventura 13.5 lub nowszego, natomiast Logic Pro na iPada 2 oczekuje iPadOS-a w wersji co najmniej 17.4.

[img:1]

[img:2]

[img:4]

[img:7]

IOS DAW Oprogramowanie i DAW

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Apple rozwiń listę sklepów

Studio

Arturia FX Collection 5 - Ulepszaj, przekształcaj, twórz!
Więcej wiadomości